Spanje je eden izmed temeljnih stebrov zdravja, a mu v sodobnem tempu življenja pogosto namenjamo premalo pozornosti. 14. marca, obeležujemo Svetovni dan spanja, ki letos poteka pod geslom “Dajmo prednost zdravemu spanju”. Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) skupaj s Svetovno zvezo za spanje (WSS) opozarja na pomen kakovostnega in rednega spanca ter njegovo vlogo pri ohranjanju telesnega in duševnega zdravja.
Kaj pomeni urejeno spanje?
Za urejeno spanje je pomembna primerna dolžina spanja, ki pri odraslih znaša 7–9 ur na noč, pri otrocih in mladostnikih pa še več, odvisno od starosti. Pomembni so tudi kakovost spanja, reden urnik in ustrezna časovna umeščenost. Dober spanec telesu omogoča regeneracijo, izboljšuje kognitivne sposobnosti ter zagotavlja energijo za dnevne aktivnosti.
Spanje kot ključni steber zdravja
Dobro spanje pozitivno vpliva na budnost, razpoloženje, energijsko bilanco in splošno počutje. Med drugim: ✔️ izboljšuje sposobnost pomnjenja in učenja, ✔️ zmanjšuje tveganje za srčno-žilne bolezni, ✔️ krepi imunski sistem in zmanjšuje dovzetnost za bolezni, ✔️ zmanjšuje tveganje za depresijo, anksioznost in demenco, ✔️ vpliva na telesno pripravljenost in presnovo, s čimer pomaga pri uravnavanju telesne teže.
Kronična nespečnost – resna težava sodobne družbe
Med več kot 90 motnjami spanja je kronična nespečnost najpogostejša. Z njo se srečuje 10–30 % ljudi, ki imajo težave z uspavanjem, prebujanjem sredi noči ali prezgodnjim zbujanjem. Če težave trajajo vsaj tri mesece in vsaj tri noči na teden, govorimo o kronični nespečnosti. Ta lahko negativno vpliva na produktivnost, varnost pri delu in celo gospodarsko rast.
Kako si lahko pomagamo?
Če imate težave s spanjem, je pomembno, da jih pravočasno prepoznate in ukrepate. NIJZ je pripravil priročnik “Težave s spanjem – kdaj ukrepati” , ki ponuja koristne nasvete za izboljšanje spanca. Ohranimo zdrav spanec in s tem izboljšajmo kakovost svojega življenja!